Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Anadolu ve Fen Lisesi 9. sınıflarımızdan 17 öğrenci 03-04.03.2017 tarihlerinde “Yatılı Müze Eğitimi” kapsamında Çorum’u ziyaret ettiler.

Çorum Müzesi eğitim sorumlusu Mürsel BARDAK’ın rehberliğinde müzedeki eserleri inceleyen öğrencilerimiz daha sonra müze içerisinde “ara-bul” etkinliğini gerçekleştirdiler. Ardından “Müze Konferans Salonu”nda donuk imge etkinliğini uyguladılar. Arkeolojik nesneleri kendileri canlandırmaya çalışan öğrencilerimiz eğlenerek öğrenmiş oldular. Etkinlik müze atölyesinde gerçekleştirilen “Kadeş Antlaşması Draması” ile devam etti. Hitit motifleri ile süslenmiş Hitit kıyafetlerini giyen öğrencilerimiz dramayı aslına uygun olarak oynadılar.

Keyifli geçen etkinlikler müze içerisinde bulunan örnek Hitit evinin ziyareti ile devam etti. Bu Hitit Evinde öğrenciler buğday öğüttüler, Hitit yemeklerini tattılar.

Sırada müze atölyesinde Çivi yazısı öğrenme aşaması vardı. Kendileri için daha önceden hazırlanan killere kendi isimlerini yazan öğrencilerimiz, çivi yazısını daha yakından tanımış oldu. Öğrencilerimiz geceyi müzenin yatakhanesinde geçirdiler.

04 Mart Cumartesi günü ilk durak Alacahöyük Ören Yeri oldu. Hititlerden kalma bu ören yerini heyecanla gezen öğrencilerimiz, mezar odalarını, gizli tünelleri, küp şeklinde mezarları ve daha pek çok şeyi bizzat görme şansı buldular. Gezimizin son durağı Hattuşa idi. Hititlerin dev başkenti ve ihtişamını bizzat burada gören öğrencilerimiz oldukça keyifli ve şaşkındı. Tüm bu keyifli etkinliklerin ardından Ankara’ya doğru yola çıkan ekibimiz gezilerini Çorum’un yöresel yemeklerinin tadına bakarak tamamladılar.

Oldukça öğretici, keyifli, öğretici geçen bu gezinin düzenlenmesinde emeği geçen tarih zümremize, öğrencilerimizi evinde hissettirmeye çalışan Çorum Müzesi yetkililerine ve özellikle de Çorum Müzesi Eğitim Sorumlusu Mürsel BARDAK’ a teşekkürlerimizi sunarız.